Vestel

Vestel Stajı

Bu yazımızda, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Rahmetullah Çağıl Staj-101 köşesi için Vestel’de yaptığı stajı anlattı.

-Neden Vestel?

+Vestel’e gittim çünkü büyük bir şirketti. Başvurduğum yerlerden kabul edenler arasında Vestel’i seçmemin sebebi içlerinden en büyüğü olmasıydı. Vestel’i biraz daha araştırmış olsaydım gitmek için daha fazla sebebim olurdu. Örnek vermek gerekirse birçok Avrupalı veya Uzak Doğulu şirketin Avrupa ve Asya kıtasına giden televizyonları Vestel’de üretiliyormuş ve saymam doğru olmayabilir ama bunların çoğunluğu büyük saygın şirketlerdi. Bunlar üçüncü sınıf markaların aksine adını her televizyon tamircisinde görebileceğiniz markalardı.

-Stajda tam olarak ne yaptın, hangi bölümdeydin ve ne tarz işler verdiler? Kaç gün sürdü? Çalışma saatleri nasıldı ve yordu mu?

+Beni şirketin High-End fabrikasındaki araştırma ve geliştirme(arge) merkezine yerleştirdiler. Yerleştiğim kısımda donanım tasarımından sorumlu olan ekiplerden birinin yanlarında çalıştım. Bizim ekip Digital Signage ve OPS ağırlıklı çalışıyordu. Digital signage kavramı aslında etrafımızda kullandığımız veya gördüğümüz birçok şeyde kullanılır. Evinizdeki televizyon ya da notebook’undaki ekranından tutun da Times Meydanın’daki dev ekranlara kadar tüm görüntü gösteren elektronikleri kapsıyor. Staj kapsamında genellikle yaptıkları işleri inceledim, yazılan raporları ve şematikleri okudum. Biraz önce bahsettiğim o büyük şirketlerden birinin kendi Japonya’da ürettiği ürünlerden birine benchmarking testi yaptım ve bunun hakkında detaylıca bir rapor hazırladım.Bol bol lehim isleri verdiler, artık gözüm kapalı mikroişlemci çıkarıp takıyordum desem çok yanlış bir ifade olmaz. Bunun dışında fabrikayı bol bol gezmek zorunda kaldık çünkü tasarlanan ürünlerin ismini sayacağım her yerden geçerli not alması gerekiyor. Bu yerler, Reliability Center, fabrikanın diğer ucundaki Arge ve diğer ucundaki güvenlik. Evimize gelen ve kullandığımız ürünlere nasıl işkence yapıldığını gözlerimle gördüm. Mesela, ürünleri yıldırım düşmesi simülatörü filan var, ya da günlerce -20 gibi sıcaklıklarda bekletiyorlar. Staj toplamda 21 is günü sürdü ama haftasonlarıyla birleştirirsek bir aydan uzun bir süre sürdü.

Çalışma saatlerine gelecek olursa Vestel’in sıkıntılı yanlarından birisi bu. Mesai başlangıcı saat sabah 8 ve çıkış saat akşam 6 olarak belirlenmiş ve eğer araban yoksa personel servisiyle gelmek zorundasınız, ki onlar da çok erken kalkıyorlar. Mesaiye yarim saat-kırk dakika kala fabrikada oluyordum. Yetişebilmek için en geç sabah 6.30da kalkmam gerekiyordu. O bakımdan kesinlikle yorucu oluyordu.

-Stajın sana neler kattığını düşünüyorsun?

+Stajın bana kattığı en önemli şey sanırım dev bir şirketin nasıl işlediğini görmek oldu. Nüfusu bizim üniversiteden büyük bir sirket düşünün. Tabi ki küçük şirketlere göre birçok verimsizlik veya yavaş isleyen mekanizmalar var ama bu boyda bir şirketin herhangi bir şekilde isleyebiliyor olması bile bence etkileyici. Bunun yanında iş hayatinin öğrenciliğe gore farklarını gördüm. Her şirkette böyle olmadığına eminim ama şirketle ilgili dertler şirket saatlerinde geçerli oluyordu. Bunun da şöyle bir güzelliği var, mesainin sonuna kadar dayanabilirsen ertesi sabaha kadar kafana takacak çok bir şeyin olmuyor.

-Şirket içindeki hiyerarşi nasıldı? Genelde stajyerlerin ezildiginden bahsedilir, böyle bi durum var mıydı?

+Hiyerarşinin tamamını gözlemleme fırsatım olmadı ama gördüğüm kadarıyla da kimse birbirine hiyerarşideki yerini hissettirmiyordu. Mühendislerden ya da yönetimden kimse stajyerim diye beni ya da alt kademelerdeki insanları ezmediler, en azından benim şahit olduğum kadarıyla, birimlerin üstlerindeki amirler de o birimlere genelde çok babacan tavırlarla yaklaşıyordu ve hatta yönetimin bazı gerçekçi olmayan taleplerine karşı kendi mühendislerine evlatları gibi arka çıkıyorlardı. Her stajyer arkadaş benimle ayni şeyleri söylemiyordu, belki de ben bulunduğum ekipten dolayı şanslıydım.

-Çalıştığın insanlar nasıl insanlardı?

+Çalıştığım insanların hepsi bana göre müthiş insanlardı, hiçbir sorumu yanıtsız bırakmadılar, fırsat buldukça bana hep yapabilecek bir iş verdiler. Sıcak bir ortam vardı, sürekli bizim ofisten, başka ofislerden birileri bir şeyler ikram ediyordu.

-Vestel’de staj yapmayı düşünen insanlara ne önerirsin?

+Vestel de staj yapmak isteyen arkadaşları uyarmak istediğim bir husus var ki, fabrikanın bulunduğu yer Manisa. Başta ne sıkıntı olabilir ki diye düşündüm ama özellikle hayatınız boyunca küçük bir şehirde yaşamadıysanız bu size biraz farklı geliyor ve biraz eksiklik hissediyorsunuz. Bunun yanında sıcakların etkisi de çok büyük, ve bir diğer düşünülmesi gereken şey ise konaklama. İzmir veya Manisa’da kalacak rahat bir yeriniz yoksa alternatiflerinizi tekrar bir gözden geçirin derim. Gerçi Vestel konaklama yeri sağlıyormuş ama benim gittiğim staj donemi için o imkan yoktu, dolayısıyla onların sağladığı yerler nasıldır bilemiyorum. Vestel’le ilgili başka bir tavsiyem de şu olabilir ki aslında bu tavsiye genel bir hayat tavsiyesi de sayılabilir, sorunlarınızla ilgili iletişim kurun. İnsan kaynakları yerinden memnun kalmayan veya başka sıkıntıları olan stajyerlerle çok güzel ilgileniyordu. Etrafta, sağda solda özellikle ekşisözlük’te okuduğum olumsuz şeylerden dolayı Vestel’e çok gergin gitmiştim ama sonrasında ilk günden fark ettim ki gereksiz endişe yapmışım. Son olarak da sunu söylemeliyim, Vestel çok büyük sayılarda ev elektroniği üreten bir şirket ve gördüğüm kadarıyla öncelikleri teknolojide öncü olmak ya da mevcut teknolojinin sınırlarında arge yapmak değil. Eğer arge yapmak istiyorsanız Vestel’de staj sizi pek memnun etmeyebilir. Mühendisliğin sıkıcı taraflarının ağırlıkta olduğu bir şirket ama ortamın güzelliği en azından bir aylık staj süresi için o eksiği kapatmaya yetiyor.

-Staj için aradıkları özellikler nelerdi?

+Açıkçası ondan çok emin değilim. Stajyer elemesi iki aşamalı oluyor. İlk aşamayı neye gore geçtiğimi bile bilmiyorum çünkü çevremde geçemeyen yanlış hatırlamıyorsam yoktu. İkinci asama içinse 3-5 dakikalık bir video mülakatı yapıyorlar. Ama bu mülakat bir insanla yapılmıyor. Önceden seçilmiş soruları kameraya karşı cevaplandırıyorsun. Bu sorularsa bence insanın okulda öğrendiği herhangi bir şeyi ölçmeye yönelik sorular değildi. (Örneğin: Hayatın şimdiye dek en çok etkilemiş olan teknoloji nedir gibi sorular) O yüzden tam olarak ne arıyorlardı bilemiyorum, belki tipine bakıp karar veriyorlardır, ama tabi Vestelin kariyer fırsatları için kurmuş olduğu bir site var ve en basta herhangi bir staj başvurusunda isteyecekleri tüm temel bilgileri cv’n ile birlikte yüklüyorsun bu siteye.

-Zaman ayırıp insanların kafasında bir düşünce oluşmasına yardım ettiğin için teşekkür ederim.

+Ben teşekkür ederim.

4 thoughts on “Vestel Staj

 • hediyelik eşya

  thank you 🙂

  Cevapla
 • iş güvenliği

  Teşekkür ederiz yazı için

  Cevapla
 • Ehliyetsinavsorulari.Org

  🙂

  Cevapla
 • Yerinde Bilgisayar Servisi

  Vestel gibi büyük bir firmada staj yapman senin için çok faydalı olacaktır. Başarılar dilerim.

  Cevapla

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.